Colt's Manufacturing · Revolver · Out Of Production · 1850
| Weight (empty) | 1190 g (42.0 oz) |
| Overall Length | 330 mm (12.99") |
| Barrel Length | 190 mm (7.48") |
| Height | 140 mm (5.51") |
| Width | 45 mm (1.77") |
| Magazine Capacity | 6 rounds |
| Firing Mechanism | Single Action |
| Muzzle Velocity | 305 m/s (1001 fps) |
| Muzzle Energy | 240 J (177 ft·lbf) |
| Effective Range | 45 m (49 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .36 Caliber Round Ball (Percussion)
The Colt Model 1851 Navy Revolver is a percussion cap-and-ball, single-action revolver designed by Samuel Colt and produced at the Colt's Patent Fire-Arms Manufacturing Company in Hartford, Connecticut between 1850 and 1873. Chambered for a nominal .36 caliber round ball seated over loose black powder with percussion caps providing ignition, it feeds from a six-shot revolving cylinder that is loaded individually at the front of each chamber via an integral rammer (loading lever) beneath the octa...
Country of Origin: United States
Designer: Samuel Colt