Ludwig Loewe & Co. · Rifle · Out Of Production · 1888
| Weight (empty) | 3800 g (134.0 oz) |
| Overall Length | 1245 mm (49.02") |
| Barrel Length | 740 mm (29.13") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 640 m/s (2100 fps) |
| Muzzle Energy | 2620 J (1932 ft·lbf) |
| Effective Range | 500 m (547 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 7.92x57mm Mauser
The Gewehr 1888, also known as the Commission Rifle (Reichsgewehr or Gew 88), is a German bolt-action service rifle developed by the German Rifle Test Commission (Gewehr-Prüfungs-Kommission) in response to the French adoption of the smokeless-powder Lebel Mle 1886. Combining a Mauser-style 5-round Mannlicher en-bloc clip magazine with a unique fully-shrouded free-floating barrel, the Gew 88 was Germany's first smokeless-powder service rifle. It was produced primarily by Ludwig Loewe and the stat...
Country of Origin: Germany
Designer: German Rifle Test Commission (Gewehr-Prüfungs-Kommission)