Česká zbrojovka · Shotgun · In Production · 2019
| Weight (empty) | 2948 g (104.0 oz) |
| Overall Length | 1245 mm (49.02") |
| Barrel Length | 711 mm (27.99") |
| Magazine Capacity | 4 rounds |
| Action Type | Inertia Operated |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 400 m/s (1312 fps) |
| Muzzle Energy | 2560 J (1888 ft·lbf) |
| Effective Range | 40 m (44 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 12 Gauge
The CZ 1012 is an inertia-driven semi-automatic shotgun that passed a 5,000-round endurance test without cleaning or malfunction. Gas-free inertia system provides reliable cycling.
Country of Origin: Czech Republic