Česká zbrojovka · Rifle · In Production · 2019
| Weight (empty) | 2800 g (98.8 oz) |
| Overall Length | 1080 mm (42.52") |
| Barrel Length | 630 mm (24.80") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Muzzle Velocity | 330 m/s (1083 fps) |
| Muzzle Energy | 142 J (105 ft·lbf) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .22 Long Rifle
The CZ 457 American features classic American-style Turkish walnut with fleur-de-lis checkering and a light-profile 24.8" cold hammer-forged barrel.
Country of Origin: Czech Republic