Česká zbrojovka · Rifle · In Production · 2019
| Weight (empty) | 2800 g (98.8 oz) |
| Overall Length | 1085 mm (42.72") |
| Barrel Length | 630 mm (24.80") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Muzzle Velocity | 330 m/s (1083 fps) |
| Muzzle Energy | 142 J (105 ft·lbf) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .22 Long Rifle
The CZ 457 Lux is the classic European-style rimfire rifle with lacquered Turkish walnut stock, raised cheekpiece, and iron sights. Available in .22 LR, .22 WMR, and .17 HMR.
Country of Origin: Czech Republic