Česká zbrojovka · Rifle · In Production · 2019
| Weight (empty) | 2900 g (102.3 oz) |
| Overall Length | 1084 mm (42.68") |
| Barrel Length | 630 mm (24.80") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Muzzle Velocity | 330 m/s (1083 fps) |
| Muzzle Energy | 142 J (105 ft·lbf) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .22 Long Rifle
The CZ 457 Premium features select-grade oil-finished walnut with cheekpiece and decorative forend tip, fiber-optic front sight, tangent rear sight, and threaded barrel.
Country of Origin: Czech Republic