Česká zbrojovka · Rifle · In Production · 2019
| Weight (empty) | 3200 g (112.9 oz) |
| Overall Length | 988 mm (38.90") |
| Barrel Length | 525 mm (20.67") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Muzzle Velocity | 330 m/s (1083 fps) |
| Muzzle Energy | 142 J (105 ft·lbf) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .22 Long Rifle
The CZ 457 Varmint features a heavy 22mm-diameter barrel for enhanced accuracy. The American-style walnut stock and heavy profile make it ideal for stationary precision shooting.
Country of Origin: Czech Republic