Česká zbrojovka · Rifle · In Production · 2022
| Weight (empty) | 2670 g (94.2 oz) |
| Overall Length | 1020 mm (40.16") |
| Barrel Length | 508 mm (20.00") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Muzzle Velocity | 850 m/s (2789 fps) |
| Muzzle Energy | 3515 J (2593 ft·lbf) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .308 Winchester
The CZ 600 Alpha is the versatile entry model with fiber-reinforced polymer stock, anodized aluminum receiver with Picatinny rail, and semi-heavy barrel. Available across all receiver sizes.
Country of Origin: Czech Republic