Česká zbrojovka · Rifle · In Production · 2022
| Weight (empty) | 3670 g (129.5 oz) |
| Overall Length | 1127 mm (44.37") |
| Barrel Length | 610 mm (24.02") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Muzzle Velocity | 850 m/s (2789 fps) |
| Muzzle Energy | 3515 J (2593 ft·lbf) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .308 Winchester
The CZ 600 American features premium Turkish walnut with fleur-de-lis checkering and steel receiver accepting Remington 700 mounting hardware.
Country of Origin: Czech Republic