Česká zbrojovka · Rifle · In Production · 2022
| Weight (empty) | 4990 g (176.0 oz) |
| Barrel Length | 610 mm (24.02") |
| Magazine Capacity | 10 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Muzzle Velocity | 850 m/s (2789 fps) |
| Muzzle Energy | 3515 J (2593 ft·lbf) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .308 Winchester
The CZ 600 MDT is the precision competition model with MDT CCS chassis in Grey Cerakote, 10-round AICS magazines, and 0.75 MOA guarantee.
Country of Origin: Czech Republic