Česká zbrojovka · Rifle · In Production · 2022
| Weight (empty) | 3100 g (109.3 oz) |
| Barrel Length | 406 mm (15.98") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 850 m/s (2789 fps) |
| Muzzle Energy | 1285 J (948 ft·lbf) |
| Effective Range | 400 m (437 yd) |
| Frame Material | Aluminum Alloy |
Primary Caliber: .223 Remington
The CZ 600+ Trail is a tactical variant of the CZ 600+ bolt-action platform featuring AR-15/BREN-style controls, a 4-position telescopic stock, Picatinny top rail, M-LOK handguard, and compatibility with AR-15 magazines (.223 Rem) or CZ BREN 2 magazines (7.62x39). The 16-inch semi-heavy barrel with threaded muzzle and familiar ergonomics bridges the gap between a bolt-action hunting rifle and a modern tactical platform.
Country of Origin: Czech Republic