Česká zbrojovka · Rifle · In Production · 2022
| Weight (empty) | 2730 g (96.3 oz) |
| Barrel Length | 411 mm (16.18") |
| Magazine Capacity | 10 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Muzzle Velocity | 975 m/s (3199 fps) |
| Muzzle Energy | 1690 J (1246 ft·lbf) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .223 Remington
The CZ 600 Trail is a compact PDW-style bolt-action with 4-position collapsible stock, AR-15 grip with CZ P-09 backstraps, and M-LOK forend. Uses AR-15 or BREN 2 magazines.
Country of Origin: Czech Republic