Česká zbrojovka · Shotgun · In Production · 2014
| Weight (empty) | 2812 g (99.2 oz) |
| Overall Length | 1245 mm (49.02") |
| Barrel Length | 711 mm (27.99") |
| Magazine Capacity | 4 rounds |
| Action Type | Pump Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 400 m/s (1312 fps) |
| Muzzle Energy | 2560 J (1888 ft·lbf) |
| Effective Range | 40 m (44 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 12 Gauge
The CZ 612 is a pump-action shotgun with CNC-machined 7075 duralumin receiver for lightweight reliability.
Country of Origin: Czech Republic