Česká zbrojovka · Pistol · In Production · 2025
| Weight (empty) | 1162 g (41.0 oz) |
| Overall Length | 206 mm (8.11") |
| Barrel Length | 114 mm (4.49") |
| Height | 145 mm (5.71") |
| Width | 38 mm (1.50") |
| Magazine Capacity | 16 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Double Action Single Action |
| Muzzle Velocity | 360 m/s (1181 fps) |
| Muzzle Energy | 481 J (355 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The CZ 75 Legend is a faithful modern reproduction of the original 1975 CZ 75, one of the most influential handgun designs of the 20th century. It commemorates 50 years of the CZ 75 platform with the original proportions and slide-in-frame architecture.
Country of Origin: Czech Republic
Designer: František Koucký