Česká zbrojovka · Shotgun · In Production · 2020
| Weight (empty) | 3311 g (116.8 oz) |
| Overall Length | 1162 mm (45.75") |
| Barrel Length | 711 mm (27.99") |
| Magazine Capacity | 2 rounds |
| Action Type | Break Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 400 m/s (1312 fps) |
| Muzzle Energy | 2560 J (1888 ft·lbf) |
| Effective Range | 40 m (44 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 12 Gauge
The CZ Bobwhite G2 is a traditional side-by-side with English straight stock, double triggers, and black chrome finish. Available in 12, 20, and 28 gauge.
Country of Origin: Czech Republic