Česká zbrojovka · Battle-Rifle · In Production · 2020
| Weight (empty) | 3780 g (133.3 oz) |
| Overall Length | 955 mm (37.60") |
| Barrel Length | 407 mm (16.02") |
| Magazine Capacity | 25 rounds |
| Action Type | Gas Operated Short Stroke Piston |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 838 m/s (2749 fps) |
| Muzzle Energy | 3275 J (2416 ft·lbf) |
| Effective Range | 600 m (656 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 7.62x51mm NATO
The CZ BREN 2 BR is a 7.62x51 NATO battle rifle variant with three-position gas regulator and 25-round carbon fiber-reinforced polymer magazine.
Country of Origin: Czech Republic