Česká zbrojovka · Sniper-Rifle · In Production · 2021
| Weight (empty) | 4600 g (162.3 oz) |
| Overall Length | 1300 mm (51.18") |
| Barrel Length | 457 mm (17.99") |
| Magazine Capacity | 25 rounds |
| Action Type | Gas Operated Short Stroke Piston |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 838 m/s (2749 fps) |
| Muzzle Energy | 3275 J (2416 ft·lbf) |
| Effective Range | 800 m (875 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 7.62x51mm NATO
The CZ BREN 2 DMR is a semi-automatic designated marksman rifle in 7.62x51 NATO with 18" barrel delivering precision fire to 800m.
Country of Origin: Czech Republic