Česká zbrojovka · Rifle · In Production · 2025
| Weight (empty) | 2550 g (89.9 oz) |
| Overall Length | 762 mm (30.00") |
| Barrel Length | 283 mm (11.14") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Short Stroke Piston |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 715 m/s (2346 fps) |
| Muzzle Energy | 2036 J (1502 ft·lbf) |
| Effective Range | 300 m (328 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 7.62x39mm
The CZ BREN 2 Ms is the semi-automatic civilian version of the military CZ BREN 2. Features short-stroke gas piston, chrome-lined barrel with 20,000-round life, and full ambidextrous AR-style controls.
Country of Origin: Czech Republic