Česká zbrojovka · Assault-Rifle · In Production · 2024
| Weight (empty) | 3300 g (116.4 oz) |
| Overall Length | 920 mm (36.22") |
| Barrel Length | 367 mm (14.45") |
| Height | 190 mm (7.48") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Short Stroke Piston |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 900 m/s (2953 fps) |
| Muzzle Energy | 1700 J (1254 ft·lbf) |
| Effective Range | 500 m (547 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The CZ BREN 3 is the third-generation modular assault rifle with adjustable gas port, 7075 T6 aluminum receiver, and chrome-lined barrel with 20,000-round life.
Country of Origin: Czech Republic