Česká zbrojovka · Pistol · In Production · 2024
| Weight (empty) | 828 g (29.2 oz) |
| Overall Length | 208 mm (8.19") |
| Barrel Length | 115 mm (4.53") |
| Height | 150 mm (5.91") |
| Width | 38 mm (1.50") |
| Magazine Capacity | 19 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Double Action Single Action |
| Muzzle Velocity | 360 m/s (1181 fps) |
| Muzzle Energy | 481 J (355 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The CZ P-09 Nocturne is the updated version of CZ's full-size polymer-frame duty pistol, featuring an optics-ready slide with Holosun K-footprint direct mounting, luminescent sights, and the proven Omega trigger system. Available in full-size (F) and compact (C) configurations, with optional suppressor-ready (SR) threaded barrel variants. The Nocturne series represents CZ's latest duty/defense pistol offering.
Country of Origin: Czech Republic