Česká zbrojovka · Pistol · In Production · 2024
| Weight (empty) | 760 g (26.8 oz) |
| Overall Length | 186 mm (7.32") |
| Barrel Length | 101 mm (3.98") |
| Height | 135 mm (5.31") |
| Width | 32 mm (1.26") |
| Magazine Capacity | 15 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Muzzle Velocity | 360 m/s (1181 fps) |
| Muzzle Energy | 481 J (355 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The CZ P-10 C Ported is a compact striker-fired pistol with an integrated barrel compensator that reduces muzzle rise. The ported barrel is 10% heavier than standard for improved balance, designed using CZ's DiFEND digital modeling.
Country of Origin: Czech Republic