Česká zbrojovka · Submachine-Gun · In Production · 2020
| Weight (empty) | 2500 g (88.2 oz) |
| Overall Length | 600 mm (23.62") |
| Barrel Length | 154 mm (6.06") |
| Width | 60 mm (2.36") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Closed Bolt |
| Muzzle Velocity | 340 m/s (1115 fps) |
| Muzzle Energy | 430 J (317 ft·lbf) |
| Effective Range | 150 m (164 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The CZ Scorpion EVO 3 A1 Micro is an ultra-compact submachine gun for vehicle crews, close protection, and special operations.
Country of Origin: Czech Republic