Česká zbrojovka · Personal-Defense-Weapon · In Production · 2023
| Weight (empty) | 2400 g (84.7 oz) |
| Overall Length | 572 mm (22.52") |
| Barrel Length | 140 mm (5.51") |
| Height | 239 mm (9.41") |
| Width | 60 mm (2.36") |
| Magazine Capacity | 20 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Closed Bolt |
| Muzzle Velocity | 330 m/s (1083 fps) |
| Muzzle Energy | 405 J (299 ft·lbf) |
| Effective Range | 100 m (109 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The CZ Scorpion EVO 3 S2 Micro is an ultra-compact semi-automatic PDW with 5.5" barrel and folding brace.
Country of Origin: Czech Republic