Česká zbrojovka · Pistol · In Production · 2023
| Weight (empty) | 1318 g (46.5 oz) |
| Overall Length | 216 mm (8.50") |
| Barrel Length | 127 mm (5.00") |
| Height | 146 mm (5.75") |
| Width | 36 mm (1.42") |
| Magazine Capacity | 17 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Single Action |
| Muzzle Velocity | 360 m/s (1181 fps) |
| Muzzle Energy | 481 J (355 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The CZ Shadow 2 Target is a precision competition pistol with a 5-inch hand-fitted polished barrel, fully adjustable trigger system (5-20 N), LPA adjustable rear sight, and G10 grips. Designed for bullseye and precision competition.
Country of Origin: Czech Republic