Česká zbrojovka · Shotgun · In Production · 2020
| Weight (empty) | 3583 g (126.4 oz) |
| Overall Length | 1162 mm (45.75") |
| Barrel Length | 711 mm (27.99") |
| Magazine Capacity | 2 rounds |
| Action Type | Break Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 400 m/s (1312 fps) |
| Muzzle Energy | 2560 J (1888 ft·lbf) |
| Effective Range | 40 m (44 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 12 Gauge
The CZ Supreme Field is a premium over/under with hand-engraved polished nickel receiver, Grade III Turkish walnut, and automatic ejectors.
Country of Origin: Czech Republic