Česká zbrojovka · Pistol · In Production · 2021
| Weight (empty) | 1426 g (50.3 oz) |
| Overall Length | 225 mm (8.86") |
| Barrel Length | 132 mm (5.20") |
| Height | 147 mm (5.79") |
| Width | 43 mm (1.69") |
| Magazine Capacity | 20 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Single Action |
| Muzzle Velocity | 360 m/s (1181 fps) |
| Muzzle Energy | 481 J (355 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The CZ TS 2 Orange is the premium hand-fitted competition variant of the Tactical Sport 2. Featuring a polished heavy bull barrel, orange anodized aluminum accents, and 8N single-action trigger, it is the weapon of IPSC World Champion Kahlil Viray.
Country of Origin: Czech Republic