Česká zbrojovka · Pistol · In Production · 2026
| Weight (empty) | 1450 g (51.1 oz) |
| Overall Length | 229 mm (9.02") |
| Barrel Length | 133 mm (5.24") |
| Height | 149 mm (5.87") |
| Width | 48 mm (1.89") |
| Magazine Capacity | 20 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Single Action |
| Muzzle Velocity | 360 m/s (1181 fps) |
| Muzzle Energy | 481 J (355 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The CZ TS 3 is the next-generation competition pistol from Česká zbrojovka, unveiled at IWA 2026. Machined from a single piece of steel, it features direct-mount optics supporting RMR, RMSc, DeltaPoint Pro, and Holosun-K footprints with a 6N trigger pull.
Country of Origin: Czech Republic