Česká zbrojovka · Sniper-Rifle · In Production · 2023
| Weight (empty) | 6300 g (222.2 oz) |
| Overall Length | 1188 mm (46.77") |
| Barrel Length | 660 mm (25.98") |
| Magazine Capacity | 10 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Muzzle Velocity | 850 m/s (2789 fps) |
| Muzzle Energy | 3515 J (2593 ft·lbf) |
| Effective Range | 800 m (875 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: .308 Winchester
The CZ TSR (Tactical Sniper Rifle) is a precision bolt-action with 26" barrel, double-stage trigger, STANAG 4694 rail with 25 MOA inclination, and folding stock. Sub-MOA for 10,000+ rounds.
Country of Origin: Czech Republic