Ceska Zbrojovka Uhersky Brod · Assault-Rifle · In Service · 1959
| Weight (empty) | 3100 g (109.3 oz) |
| Overall Length | 845 mm (33.27") |
| Barrel Length | 390 mm (15.35") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Short Stroke |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Muzzle Velocity | 705 m/s (2313 fps) |
| Muzzle Energy | 1990 J (1468 ft·lbf) |
| Effective Range | 400 m (437 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 7.62x39mm
The Sa vz. 58 is a Czechoslovak select-fire assault rifle chambered in 7.62x39mm, adopted in 1959 to replace the vz. 52 and vz. 24. Despite its strong external resemblance to the Soviet AK-47, it shares no parts with the Kalashnikov: it uses a short-stroke gas piston with a tilting breechblock locking system (mechanically closer to the Walther P38 and Czech ZB-26), is striker-fired rather than hammer-fired, and uses an entirely different (non-interchangeable) magazine. Roughly 920,000 were produ...
Country of Origin: Czech Republic
Designer: Jiri Cermak