S&T Motiv (formerly Daewoo Precision Industries) · Carbine · In Production · 1982
| Weight (empty) | 2870 g (101.2 oz) |
| Overall Length | 838 mm (32.99") |
| Barrel Length | 263 mm (10.35") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Direct Impingement |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 790 m/s (2592 fps) |
| Muzzle Energy | 1249 J (921 ft·lbf) |
| Effective Range | 250 m (273 yd) |
| Frame Material | Aluminum Alloy |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The Daewoo K1A is a compact South Korean carbine chambered in 5.56x45mm NATO, developed by the Agency for Defense Development (ADD) and manufactured by Daewoo Precision Industries (now S&T Motiv). Despite firing a rifle-caliber cartridge, it is officially designated as a submachine gun by the South Korean Ministry of National Defense because it was developed as a replacement for the M3 Grease Gun in the ROK military's table of organization. The K1A uses a hybrid operating system combining the AR...
Country of Origin: South Korea
Designer: Agency for Defense Development (ADD)