S&T Motiv (formerly Daewoo Precision Industries) · Machine-Gun · In Service · 1989
| Weight (empty) | 6850 g (241.6 oz) |
| Overall Length | 1030 mm (40.55") |
| Barrel Length | 533 mm (20.98") |
| Magazine Capacity | 200 rounds |
| Action Type | Gas Operated Long Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 960 m/s (3150 fps) |
| Muzzle Energy | 1838 J (1356 ft·lbf) |
| Effective Range | 800 m (875 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The Daewoo K3 is a South Korean 5.56x45mm NATO light machine gun, externally and conceptually similar to the FN Minimi / M249 SAW. Developed by Daewoo Precision Industries (now S&T Motiv) and adopted by the Republic of Korea Armed Forces in 1989 to replace the M60, it serves as the squad automatic weapon of South Korean infantry units and has seen export to several Asian and Latin American militaries.
Country of Origin: South Korea
Designer: Daewoo Precision Industries design team (Agency for Defense Development collaboration)