S&T Motiv (formerly Daewoo Precision Industries) · Machine-Gun · In Production · 1993
| Weight (empty) | 34400 g (1213.4 oz) |
| Overall Length | 1072 mm (42.20") |
| Barrel Length | 412 mm (16.22") |
| Magazine Capacity | 48 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 241 m/s (791 fps) |
| Muzzle Energy | 6680 J (4927 ft·lbf) |
| Effective Range | 1500 m (1640 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 40x53mm HV Grenade
The Daewoo K4 is a 40x53mm high-velocity automatic grenade launcher developed for the Republic of Korea Armed Forces by the Agency for Defense Development between 1985 and 1991, and produced by Daewoo Precision Industries (now S&T Motiv) from 1993. Fundamentally similar in role to the U.S. Mk 19, the K4 is a belt-fed, blowback-operated crew-served weapon used to suppress troops in the open and engage soft-skinned vehicles out to 1,500 m, with a maximum range of 2,200 m.
Country of Origin: South Korea
Designer: Agency for Defense Development (ADD)