Daniel Defense · Rifle · In Production · 2024
| Weight (empty) | 2957 g (104.3 oz) |
| Overall Length | 819 mm (32.24") |
| Barrel Length | 406 mm (15.98") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Direct Impingement |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 500 m (547 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The DD4 RIII is Daniel Defense's flagship full-size rifle featuring a fully ambidextrous lower receiver and the RIS III 12.5-inch M-LOK handguard with the patented 6-bolt attachment system. The 16-inch cold hammer forged barrel with mid-length gas system provides enhanced recoil impulse control. Every control — bolt catch, safety selector, and magazine release — is operable from either side without breaking grip.
Country of Origin: United States