Daniel Defense · Rifle · In Production · 2018
| Weight (empty) | 3765 g (132.8 oz) |
| Overall Length | 848 mm (33.39") |
| Barrel Length | 406 mm (15.98") |
| Magazine Capacity | 20 rounds |
| Action Type | Gas Operated Direct Impingement |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 800 m (875 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 7.62x51mm NATO
The DD5 V3 is a semi-automatic rifle in 7.62x51mm NATO with a 16-inch cold hammer forged barrel and intermediate-length gas system. The user-adjustable gas block ensures reliable cycling with and without a suppressor. The Superior Suppression Device, superfinished DLC-coated BCG, and dual ejectors make it one of the most refined AR-10 platforms available.
Country of Origin: United States