Daniel Defense · Rifle · In Production · 2020
| Weight (empty) | 3901 g (137.6 oz) |
| Overall Length | 899 mm (35.39") |
| Barrel Length | 457 mm (17.99") |
| Magazine Capacity | 20 rounds |
| Action Type | Gas Operated Direct Impingement |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 800 m (875 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 7.62x51mm NATO
The DD5 V4 extends the DD5 platform with an 18-inch barrel and rifle-length gas system for improved ballistic performance and long-range precision. The longer barrel provides superior ballistic coefficients for flatter trajectories and reduced wind drift compared to shorter DD5 variants. Features the 4-bolt connection system that eliminates barrel nuts for greater accuracy.
Country of Origin: United States