Daniel Defense · Rifle · In Production · 2021
| Weight (empty) | 4037 g (142.4 oz) |
| Overall Length | 975 mm (38.39") |
| Barrel Length | 508 mm (20.00") |
| Magazine Capacity | 20 rounds |
| Action Type | Gas Operated Direct Impingement |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 800 m (875 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 6.5 Creedmoor
The DD5 V5 in 6.5 Creedmoor provides precision shooting capability with an effective range exceeding 1,000 meters. The 20-inch cold hammer forged barrel with 1:8 twist rate is optimized for the 6.5 Creedmoor's high-BC projectiles. The unique 'Rifle +1' gas system provides a longer dwell time for smoother cycling and reduced recoil.
Country of Origin: United States