Daniel Defense · Rifle · In Production · 2017
| Weight (empty) | 3357 g (118.4 oz) |
| Overall Length | 883 mm (34.76") |
| Barrel Length | 457 mm (17.99") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Direct Impingement |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 500 m (547 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The DDM4 V7 Pro is purpose-built for multi-gun competition, combining an 18-inch cold hammer forged barrel with a rifle-length gas system, Geissele Super Dynamic 3-Gun (SD3G) trigger, and Daniel Defense Muzzle Climb Mitigator Gen II. The MFR 15.0 handguard provides extensive rail space for accessories while maintaining a slim profile.
Country of Origin: United States