Daniel Defense · Pistol · In Production · 2024
| Weight (empty) | 839 g (29.6 oz) |
| Overall Length | 195 mm (7.68") |
| Barrel Length | 109 mm (4.29") |
| Height | 130 mm (5.12") |
| Width | 25 mm (0.98") |
| Magazine Capacity | 15 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The Daniel H9 combines the ergonomics and pointability of a 1911 with the easy shooting and maintenance of a modern striker-fired pistol. Featuring a low bore axis for reduced recoil and muzzle flip, a 1911-style straight-pullback trigger (BH-SP), and a CNC-machined 7075 aluminum frame, the H9 is Daniel Defense's entry into the handgun market. The modular design allows easy customization with removable G-10 grip panels and an optic-ready slide.
Country of Origin: United States