Daniel Defense · Rifle · In Production · 2024
| Weight (empty) | 2899 g (102.3 oz) |
| Overall Length | 800 mm (31.50") |
| Barrel Length | 368 mm (14.49") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Direct Impingement |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 500 m (547 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The M4A1 RIII updates the iconic Daniel Defense M4A1 with a fully ambidextrous lower receiver and RIS III 12.5-inch M-LOK handguard. The 14.5-inch M4-profile barrel with a pinned and welded extended flash suppressor reaches the 16-inch NFA minimum without requiring a tax stamp. The mid-length gas system provides smoother recoil than the original carbine-length setup.
Country of Origin: United States