Daniel Defense · Carbine · In Production · 2013
| Weight (empty) | 2668 g (94.1 oz) |
| Overall Length | 679 mm (26.73") |
| Barrel Length | 262 mm (10.31") |
| Magazine Capacity | 32 rounds |
| Action Type | Gas Operated Direct Impingement |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 500 m (547 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The Daniel Defense MK18 is the civilian semi-automatic version of the military MK18 CQBR (Close Quarters Battle Receiver). Featuring a 10.3-inch cold hammer forged barrel with the iconic RIS II quad rail handguard — the same rail system selected by USSOCOM for the SOPMOD Block II program — the MK18 delivers an unmatched combination of size, weight, and performance for close quarters operations.
Country of Origin: United States
Designer: Marty Daniel