Daniel Defense · Rifle · In Production · 2024
| Weight (empty) | 3901 g (137.6 oz) |
| Overall Length | 883 mm (34.76") |
| Barrel Length | 457 mm (17.99") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Direct Impingement |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 500 m (547 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The SPRIII is Daniel Defense's precision-oriented AR-15, evolving the MK12 SPR (Special Purpose Rifle) legacy with modern upgrades. Featuring an 18-inch stainless steel MK12-profile barrel with DLC finish, a Geissele SSA trigger, and the Magpul PRS LITE stock, it's built for long-range accuracy. The RIS III 15.0 handguard includes an integrated ARCALOCK section for tripod mounting.
Country of Origin: United States