Magnum Research, Inc. · Pistol · In Production · 1982
| Weight (empty) | 2041 g (72.0 oz) |
| Overall Length | 273 mm (10.75") |
| Barrel Length | 152 mm (5.98") |
| Height | 159 mm (6.26") |
| Width | 32 mm (1.26") |
| Magazine Capacity | 7 rounds |
| Action Type | Gas Operated Rotating Bolt |
| Firing Mechanism | Single Action |
| Muzzle Velocity | 449 m/s (1473 fps) |
| Muzzle Energy | 1959 J (1445 ft·lbf) |
| Effective Range | 200 m (219 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .50 Action Express
The Magnum Research Desert Eagle Mark XIX is a gas-operated, semi-automatic pistol and one of the most powerful production handguns in the world. Most notably chambered in .50 Action Express, the Mark XIX is also available in .44 Remington Magnum and .357 S&W Magnum, all on a single universal frame that accepts interchangeable barrel, bolt, and magazine assemblies. Unlike virtually all other semi-automatic pistols, which use blowback or short-recoil operation, the Desert Eagle employs a gas-oper...
Country of Origin: United States
Designer: Bernard C. White