Desert Tech · Rifle · Discontinued · 2017
| Weight (empty) | 3720 g (131.2 oz) |
| Overall Length | 698 mm (27.48") |
| Barrel Length | 406 mm (15.98") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Short Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 960 m/s (3150 fps) |
| Muzzle Energy | 1843 J (1359 ft·lbf) |
| Effective Range | 600 m (656 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The Desert Tech MDR (Micro Dynamic Rifle) is a multi-caliber bullpup semi-automatic rifle developed by Desert Tech (formerly Desert Tactical Arms) and publicly debuted in 2014, with consumer production beginning in 2017. Designed to be fully ambidextrous, the MDR uses forward ejection and a tool-free side-ejection conversion to accommodate left-handed shooters, and accepts AR-15 or SR-25 magazines depending on caliber. Users can convert between 5.56x45mm NATO, 7.62x51mm NATO, .300 Blackout, and ...
Country of Origin: United States
Designer: Desert Tech engineering team