Soviet State Arsenals · Machine-Gun · In Service · 1938
| Weight (empty) | 34000 g (1199.3 oz) |
| Overall Length | 1625 mm (63.98") |
| Barrel Length | 1070 mm (42.13") |
| Magazine Capacity | 50 rounds |
| Action Type | Gas Operated Long Stroke |
| Firing Mechanism | Open Bolt |
| Muzzle Velocity | 850 m/s (2789 fps) |
| Muzzle Energy | 17500 J (12907 ft·lbf) |
| Effective Range | 2000 m (2187 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 12.7x108mm
The DShK Model 1938 is a Soviet-designed heavy machine gun chambered in the formidable 12.7x108mm cartridge, the Soviet answer to the American .50 BMG. Originally developed by Vasily Degtyaryov in 1930 as the DK and redesigned by Georgi Shpagin in 1938 with an improved rotary belt-feed mechanism, the DShK entered service with the Red Army in 1939 and has remained in continuous military use for over 85 years. The weapon operates via a gas-operated long-stroke piston action firing from an open bol...
Country of Origin: SU
Designer: Vasily Degtyaryov