Thales Australia · Assault-Rifle · In Production · 1989
| Weight (empty) | 3600 g (127.0 oz) |
| Overall Length | 790 mm (31.10") |
| Barrel Length | 508 mm (20.00") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Short Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 969 m/s (3179 fps) |
| Muzzle Energy | 1700 J (1254 ft·lbf) |
| Effective Range | 300 m (328 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The F88 Austeyr is a gas-operated, bullpup assault rifle manufactured by Thales Australia (now Lithgow Arms) under license from Steyr Mannlicher. Adopted by the Australian Defence Force in January 1989, it replaced both the L1A1 SLR and M16A1, becoming the first bullpup rifle to serve as a standard-issue weapon for a major Western military. Based on the Steyr AUG A1 design, the F88 features a progressive trigger mechanism where a partial pull fires in semi-automatic mode and a full pull engages ...
Country of Origin: Australia