Kovrov Machine Gun Plant / Sestroretsk Arms Plant · Assault-Rifle · Out Of Production · 1916
| Weight (empty) | 4400 g (155.2 oz) |
| Overall Length | 1045 mm (41.14") |
| Barrel Length | 520 mm (20.47") |
| Magazine Capacity | 25 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 660 m/s (2165 fps) |
| Muzzle Energy | 1960 J (1446 ft·lbf) |
| Effective Range | 300 m (328 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 6.5x50mm Arisaka
The Fedorov Avtomat is widely regarded as the world's first select-fire service rifle, placing it as the academic ancestor of every modern assault rifle by nearly three decades. Designed by Russian Imperial weapons engineer Vladimir Grigoryevich Fedorov with assistance from his protege Vasily Degtyaryov, the rifle was adopted in limited numbers in 1916 and issued to a detachment of the Izmailovsky Life Guards Rifle Regiment — the first unit in history to be equipped with a select-fire, magazine-...
Country of Origin: Russia
Designer: Vladimir Grigoryevich Fedorov