FEG (Fegyver- es Gepgyar) · Assault-Rifle · Discontinued · 1977
| Weight (empty) | 3100 g (109.3 oz) |
| Overall Length | 878 mm (34.57") |
| Barrel Length | 419 mm (16.50") |
| Height | 190 mm (7.48") |
| Width | 45 mm (1.77") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Long Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 715 m/s (2346 fps) |
| Muzzle Energy | 2019 J (1489 ft·lbf) |
| Effective Range | 500 m (547 yd) |
| Frame Material | Stamped Steel |
Primary Caliber: 7.62x39mm
The FEG AK-63 is a Hungarian assault rifle chambered in 7.62x39mm, manufactured by Fegyver- es Gepgyar (FEG) in Budapest. Adopted by the Hungarian People's Army in 1977, the AK-63 was developed as a cheaper, more traditionally-styled replacement for the earlier AKM-63. While the AKM-63 had introduced distinctive Hungarian modifications (colored plastic furniture, forward pistol grip with palm swells), the Hungarian Defense Ministry requested a rifle closer to the standard Soviet AKM design to re...
Country of Origin: Hungary