Nexter Systems (formerly GIAT Industries / MAS) · Assault-Rifle · Out Of Production · 2010
| Weight (empty) | 4500 g (158.7 oz) |
| Overall Length | 760 mm (29.92") |
| Barrel Length | 488 mm (19.21") |
| Magazine Capacity | 25 rounds |
| Action Type | Lever Delayed Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 925 m/s (3035 fps) |
| Muzzle Energy | 1700 J (1254 ft·lbf) |
| Effective Range | 450 m (492 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The FAMAS FÉLIN is the French Army's standard FAMAS F1 assault rifle modified for integration with the FÉLIN (Fantassin à Équipements et Liaisons Intégrés — 'Integrated Infantryman Equipment and Communications') future-soldier system. Developed by Safran Electronics & Defense, the upgrade replaces the integral carry handle with a low-profile mount for a day/night/thermal video sight that transmits its image feed to a helmet-mounted eyepiece, allowing the soldier to engage targets from cover with...
Country of Origin: France
Designer: Safran Electronics & Defense (FÉLIN integration); Paul Tellié (FAMAS base rifle)