FightLite Industries · Personal-Defense-Weapon · In Production · 2017
| Barrel Length | 178 mm (7.01") |
| Magazine Capacity | 17 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 380 m/s (1247 fps) |
| Muzzle Energy | 537 J (396 ft·lbf) |
| Effective Range | 100 m (109 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The FightLite MXR is a multi-caliber AR-15-style modular firearm platform that can be configured as a pistol, carbine, or select-fire submachine gun. Using a tool-free modular barrel-and-bolt retention system, the user can swap between .22 LR, 9mm NATO, .357 SIG, .40 S&W, 10mm Auto, .45 ACP, and FN 5.7x28mm without armorer-level work. Standard pistol-caliber configurations accept a wide range of common magazine types — Glock, SIG, Beretta, CZ, S&W — making the MXR exceptionally adaptable for civ...
Country of Origin: United States
Designer: Geoffrey A. Herring