FN Herstal · Pistol · In Production · 2026
| Weight (empty) | 638 g (22.5 oz) |
| Overall Length | 188 mm (7.40") |
| Barrel Length | 96 mm (3.78") |
| Height | 137 mm (5.39") |
| Width | 32 mm (1.26") |
| Magazine Capacity | 16 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 360 m/s (1181 fps) |
| Muzzle Energy | 481 J (355 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The FN 309 MRD is an internal hammer-fired, single-action-only semi-automatic pistol chambered in 9x19mm Parabellum, introduced by FN America in January 2026 at SHOT Show. Positioned as FN's most accessible pistol to date with a $549 MSRP, the 309 MRD is designed as an everyday personal defense firearm targeting first-time buyers and experienced shooters alike. The pistol features a 3.8-inch alloy steel barrel crafted from machine gun-grade alloy steel with a recessed target crown, a polymer fra...
Country of Origin: United States